SAĞLIK İÇİN KURBAN

Protein yetersizliği dünya yüzünde önemli bir sorun teşkil etmektedir. Dünyada yetersiz beslenen 850 milyondan fazla insan bulunmaktadır; çoğunluğu ya ete ulaşamıyor ya da et satın alamıyor. Bu durum, safra kesesi taşları, artrit ve kas erimesi ile kalp problemlerine yol açabilmektedir. Kwashiorkor ve Cachexia gibi daha ciddi sorunlarla da karşılaşılmaktadır.

Hayvan bazlı tüm gıdalar eksiksiz protein kaynaklarıdır ve yağsız kas kütlelerinin oluşmasına yardımcı olurlar. Et, bir günde vücudunuzun ihtiyacı olan farklı yaklaşık iki düzine amino asidi temin etmektedir.

İnsan vücudu amino asitleri aşağıdaki üç yolla kullanır:

    - Protein sentezi – sürekli yeni proteinler oluşturulmaktadır.

    - Diğer bileşiklerin yapisinda yeralır – amino asitler onemli enzim ve hormonların yapitaşıdır. Beyin de sinir hucreleri arasinda bilgi tasımayi saglayan serotonin, korku ve heyecan aninda salgılanan adrenalin gibi kimyasallar bunlardan bazılarıdır.

    -Enerji – karbonhidratlar vücudun tercihli yakıt kaynağı olsa da enerjinin yaklaşık yüzde 10’u proteinden elde edilir.

Gelişmekte olan ülkelerde birçok çocuk et ve protein yüklü sebze bulunmamasından ötürü yetersiz beslenmektedir. Kurban dağıtımı ile bu protein ve gıdalara erişimi mümkün kılmaya çaba göstermekteyiz.